Czym są testy i badania DNA na ustalenie ojcostwa ?

 

Testy i badania DNA na ustalenie ojcostwa określają związek między domniemanym ojcem i dzieckiem, bez konieczności badania matki.

Badanie te w 100% wyklucza ojcostwo i z prawdopodobieństwem 99,99% potwierdza je. Próbki  do testu możesz pobrać samodzielnie i jest to bezbolesne.
Nasz test DNA na ustalenie ojcostwa dostarczy Ci niepodważalny dowód i  da odpowiedź na pytanie dotyczące jednych z najbardziej drażliwych kwestii osobistych.

Wszystkie testy DNA na ustalenie ojcostwa wykonywane są profesjonalnie i z zachowaniem całkowitej poufności przez doświadczonych pracowników.

Dlaczego testy i badania DNA na ustalenie ojostwa są u nas takie tanie ?

Ponieważ testy i badania DNA na ustalenie ojcostwa wykonywane są w laboratoriach w USA oraz Wielkiej Brytanii.Te same testy przeprowadzane w Polsce są droższe z uwagi na fakt iż  wszystkie urządzenia i preparaty niezbędne do przeprowadzenia badań DNA są importowane z zagranicy (dochodzą więc dodatkowe koszty : transportu , cła i podatek VAT ).

Wiele nowoczesnych urządzeń , maszyn i nowinek naukowych jest znacznie tańszych poza granicami Polski dzięki czemu badania wykonywane przy ich użyciu mogą również być tańsze

 

Jak długo trwa wykonanie testu DNA na ustalenie ojcostwa ?

 

W przypadku testu standardowego : 4-5 dni robocze od otrzymania próbek.

 

 

Jak przyśpieszyć wykonanie testu DNA na ustalenie ojcostwa ?

 

Jeśli  chcesz przyśpieszyć wykonanie genetycznego badania ojcostwa to :
1. zakup w dowolnej aptece w Polsce zestaw do pobrania DNA (patyczki wymazowe , 4 szt na osobę) , ewentualnie użyj świeżo zakupionych w aptece bawełnianych patyczków do uszu.
2. prześlemy Ci wzory dokumentów na Twój adres e-mail , wydrukuj je i wypełnij .

3. odeślij próbki DNA i dokumenty do Anglii – płacisz wtedy tylko za koszt samego badania , czas wykonania 4-5 dni (oszczędzasz ok. 3 dni na wysyłce zestawu z Anglii do Polski)

 

Jak wygląda procedura wykonania u nas testu DNA na ojcostwo ? 

 

  •  Po zamówieniu usługi i zaksięgowaniu zapłaty wysyłamy Ci z biura w Polsce lub z Wielkiej Brytanii (gdzie znajduje się filia laboratorium) zestaw patyczków wymazowych do samodzielnego pobrania materiału zawierającego DNA (wymaz z wewnętrznej strony policzka) . List idzie z biura w Polsce jako priorytet a z Anglii pocztą lotniczą około 2 , 3 dni robocze. 
  • Jeśli kupiłeś już patyczki wymazowe w aptece , to płacisz tylko za samo badanie.
  • Odsyłasz próbki z DNA (ojca i dziecka) bezpośrednio do laboratorium – wiąże się to z dodatkowym kosztem min. 5 zł na znaczek do Wielkiej Brytanii . Jeśli masz już własny zestaw patyczków wymazowych do pobrania DNA to prześlemy Ci tylko na e-mail informację na jaki adres w Anglii należy odesłać próbki.
  • Po otrzymaniu próbek laboratorium przeprowadza badanie a jego szczegółowy wynik (tabela 21 alleli zawierająca porównanie genów ojca i dziecka) jest zeskanowany w postaci dokumentu .pdf.
  • Szczegółowy wynik prześlemy na podany przez Ciebie w zamówieniu adres e-mail po upływie 4-6 dni roboczych licząc od dnia kiedy próbki dotarły do laboratorium . Wraz ze szczegółowym wynikiem przesyłamy krótką informację , że test potwierdza ojcostwo lub go nie potwierdza .
  • Ponieważ wyniki szczegółowe są w języku Angielskim jeśli ich nie rozumiesz skontaktuj się z biurem w Polsce , który je dla Ciebie przetłumaczy . Możesz również skonsultować się z dowolnym lekarzem genetykiem w celu bardziej szczegółowej analizy wyników.
  • Szczegółową instrukcję jak pobrać próbkę materiału DNA znajdziesz poniżej .

 

Jak wypełniać otrzymane z Anglii dokumenty ?

 

WYPEŁNIAMY TYLKO JEDNĄ STRONĘ FORMULARZA – TABELKI Z DANYMI OSÓB BADANYCH !

 

W dokumentach należy wpisać podstawowe dane :

Full name – Imię i Nazwisko ; Date of Birth – Data Urodzenia ( dd/mm/rrrr) ; Signature – Podpis
Ethnic Group – Grupa Etniczna , dla rasy Białej zaznaczamy krzyżykiem – Caucasian
Alleged Relationship – Pokrewieństwo (zaznaczamy krzyżykiem) :
Mother – Matka , Father – Ojciec , Child – Dziecko

 

Na kopercie z pobranymi próbkami DNA należy wpisać :

Full name – Imię i Nazwisko (osoby której DNA zawiera próbka)

Collection Date – Data pobrania próbki DNA
Gender – Płeć , zaznaczamy krzyżykiem : Male – mężczyzna Female – Kobieta
Signature – Podpis

 

Czy do badania ojcostwa można użyć innych źródeł DNA ?

 

Badania DNA na ustalenie ojcostwa można wykonać za dopłatą również na podstawie:

  • plamy krwi ; chusteczki do nosa z wydzieliną z nosa ; plam spermy ; paznokci ; włosów z cebulkami ; 6-10 sztuk (włosy ucięte są bezużyteczne w badaniu) ; woskowiny usznej pozostawionej na patyczku do czyszczenia uszu ; niedopałków papierosów (2 – 4 szt) ; zużytej gumy do  żucia ; szczoteczki do zębów i nici dentystycznej – wymagana dopłata (patrz cennik)
  • pobranej krwi – wymagana dopłata (patrz cennik)

 

Jak pobrać materiał genetyczny do testu DNA na ojcostwo ?

 

Zestaw do pobrania próbek DNA zawiera po 2 sztuki sterylnych patyczków wymazowych (po 1 parze dla dziecka i ojca) i umożliwia szybkie i łatwe pobranie wymazu (komórek ) z wewnętrznej strony policzków. Pobranie próbek DNA trwa kilka minut i jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.
Ważne jest, aby postępować zgodnie z poniższą INSTRUKCJĄ i odesłać próbki DNA wraz z wypełnionym i PODPISANYM formularzem w zaadresowanej kopercie zwrotnej którą znajdziesz w naszej przesyłce.

INSTRUKCJĘ jak pobrać materiał genetyczny do testu DNA na ojcostwo znajdziesz poniżej:

 

INSTRUKCJA JAK POBRAĆ MATERIAŁ GENETYCZNY DO TESTU DNA NA OJCOSTWO :

 

1. Nie pij kawy ani herbaty oraz nie pal na 4 godziny przed pobraniem wymazu. Próbki zawierające pozostałości kawy, herbaty i tytoniu powodują błędy w testach DNA !

2. Umyj ręce i przepłucz usta trzy razy ciepłą wodą. (w przypadku niemowląt – pozwalaj im pić wodę z butelki lub czekaj 2 godziny od ostatniego karmienia)

3. Wyjmij z opakowania sterylnego pierwszą parę patyczków wymazowych , które mają być wykorzystane do pobrania próbki DNA ojca . Uważaj żeby nie dotykać końcówki patyczków (tam gdzie są waciki) ! Zbieraj wymaz z wewnętrznych stron obu policzków pocierając końcówki patyczków o błonę śluzową około 30 razy i przez około 1 minutę. Zbieraj wymaz z max dużej powierzchni jamy ustnej .

4. Powtórz ten cały proces z drugim patyczkiem wymazowym. Musisz dostarczyć nam dwa patyczki na 1 osobę.

5. Pozostaw wymazy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej przez kilka minut. Aby uniknąć zanieczyszczenia pozostaw je na sterylnej i czystej chusteczce higienicznej

6. Pobrane próbki (patyczki z wymazem) włóż do pierwszej koperty do przechowywania próbek – nie wkładaj ponownie do plastykowego opakowania z którego je wyjąłeś ! . Wypełnij czytelnie dane na kopercie i podpisz się poniżej ! . Zaklej dokładnie kopertę.

7. Wyjmij z opakowania sterylnego drugą parę patyczków wymazowych , które mają być wykorzystane do pobrania wymazu z DNA od dziecka i powtórz cały proces pobierania wymazu z ust (kroki 3-5).

8. Pobrane próbki (patyczki z wymazem) włóż do drugiej koperty do przechowywania próbek – nie wkładaj ponownie do plastykowego opakowania z którego je wyjąłeś ! . Wypełnij czytelnie dane na kopercie i podpisz się poniżej ! . Zaklej dokładnie kopertę

9. Na koniec włóż dwie mniejsze , podpisane koperty z próbkami DNA ojca i dziecka oraz wypełniony i podpisany formularz !!! do większej koperty z naszym adresem zwrotnym i wyślij na poczcie . Doradzamy wysłanie listu poleconego lub przesyłki rejestrowanej.

 

UWAGA!

Do przeprowadzenia badań niezbędne są podpisy na Formularzu „Sample Documentation and Consent Form” oraz na kopertach z próbkami !!! Podpisuje się ojciec i dziecko jeśli ukończyło 18 lat. Jeśli dziecko nie ma ukończonych 18 lat podpisuje się za nie opiekun !

 

Jak i w jakiej formie otrzymasz wynik testu na ojcostwo ?

 

Szczegółowy wynik badania DNA z tabelą genotypów osób badanych w postaci pliku typu Adobe Reader (z rozszerzeniem pdf ) otrzymasz na Twój adres e-mail podany w zamówieniu.

 

Jak należy odczytywać wynik badania DNA (np: testu na ojcostwo) ?

 

Wynik testu przedstawiony jest w formie tabeli , w której porównane są genotypy badanych osób.

Porównywane są zestawy genów jednej i drugiej osoby w kolumnach. Jeden gen (liczba) z pośród dwóch genów (liczb) od jednej osoby musi być identyczny z genem (liczbą) z pośród dwóch genów (liczb) od drugiej osoby żeby zaszło pokrewieństwo . Jeśli wszystkie wiersze z parami genów w tabeli mają jeden wspólny gen (liczbę) oznacza to że ojcostwo jest potwierdzone .

 

Jeśli wszystkie geny (liczby) w conajmniej jednym wierszu tabeli są inne oznacza to że ojcostwo jest zaprzeczone .

 

Przykład wyniku wykluczającego pokrewieństwo , np: zaprzeczenie ojcostwa można podejrzeć klikając poniższy link :

 

WYKLUCZENIE POKREWIEŃSTWA – ZAPRZECZENIE OJCOSTWA

 

Przykład wyniku potwierdzającego pokrewieństwo , np: potwierdzenie ojcostwa można podejrzeć klikając poniższy link :

 

POTWIERDZENIE POKREWIEŃSTWA – POTWIERDZENIE OJCOSTWA

 

Czy można zakupić również inne badania i testy genetyczne ?

 

Jak najbardziej , laboratorium wykonuje również inne testy DNA , min:

– ustalenie różnego typu pokrewieństwa (np: brat-siostra, dziadek-wnuk) 

–  ustalenie ojcostwa z nietypowych źródeł DNA , np: włosy, paznokcie, sperma, śluz z nosa, woskowina uszna, guma do żucia, niedopałki papierosów (dopłata – patrz cennik)

– bezpieczny test na ojcostwo w czasie trwania ciąży NIE INWAZYJNY , bez ingerencji w płód ! (najniższa cena w Polsce – patrz cennik)

– ustalenie macierzyństwa (test na macierzyństwo)

– indywidualny profil DNA dla jednej osoby

– testy DNA na prawdopodobieństwo wystąpienia chorób genetycznych

Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszej nowej stronie internetowej :

 

Czy możliwy jest zakup testu DNA na ojcostwo na raty przez internet ?

 

Tak , możliwe jest nabycie testu DNA na ojcostwo na raty online (przez internet). Do wyboru jest kilkanaście banków i parabanków.

W tym celu kliknij na baner poniżej lub tutaj : RATY BEZ BIK